Hotel Rwanda

Koprodukční film Velké Británie, USA, Itálie a Jihoafrické republiky Hotel Rwannda má hodnocení na československé filmové databázi neuvěřitelných 87 % a patří mezi nejlepší filmy všech dob.
Je to ovšem více než jen film. Jedná se o příběh skutečného muže. Muže, který se snaží pomáhat v době, která pomoci rozhodně nepřála.

V devadesátých letech dvacátého století vypukla ve Rwandě strašná válka. Válka o to strašnější, že se jednalo o válku občanskou mezi kmeny Hutu a Tutsii. Válku, která udělala z rodinných příslušníků nepřátele na život a na smrt. Celý svět včetně OSN selhal a s pomocí novinářů sledoval jeden z nejstrašnějších pogromů druhé poloviny dvacátého století.
 

Paul Rusesabagina

Paul Rusesabagina je ředitelem luxusního hotelu. Je zvyklý na to věnovat se především bohatým hostům z ciziny. Ovšem ve chvílích největší humanitární krize v zemi otevírá dveře luxusního hotelu uprchlíkům a neptá se, zda je člen Hutu nebo Tutsii. Zachránil neuvěřitelné množství 1268 lidí díky svému nadání dokonale vyjednávat i s nepřítelem.

Sám však zažíval pocity hlubokého zoufalství a vzteku, že celý svět selhal a jen tiše přihlížel. Pokud Vám příběh tohoto muže evokuje tak trochu příběh černošského Oskara Schindlera, určitě nejste úplně mimo.

Film je neuvěřitelně autentický, syrový a i když se jedná jen o film, nastavuje zrcadlo hrozné občanské válce.

A jaké byly příběhy Paula Rusesabaginy po válce? Shrňme si to do několika zásadních bodů.
1.      Se svou ženou a dětmi emigroval do Belgie.
2.      Živil se jako obyčejný taxikář, časem si založil vlastní přepravní firmu.
3.      Se ženou adoptovali neteře.
4.      Založil neziskovou organizaci Hotel Rwanda, jejímž posláním je zajišťovat vzdělání a zdravotní péči rwandským sirotkům bez domova.
 
Seznámit se blíže s tímto mužem můžete také prostřednictvím vlastní autobiografie Paula Rusesagaginy – Obyčejný muž. Tato kniha se ostatně stala předlohou výše zmiňovaného filmu.