Co když spadne vaše letadlo?

Říkává se, že je na každém šprochu pravdy trochu. Tedy že vše, co je někde vyřčeno, může být aspoň zčásti pravdivé. A platí to i o rčení o tom, že nikdo učený z nebe nespadl. Sice se to vykládá zpravidla jinak, ale oni už i fakticky padali lidé z nebe, a to většinou v havarovaných letadlech. A tak už určitě i někdo učený z nebe spadl. A nikdy nelze říkat nikdy, takže byste jednoho dne mohli třeba cestou na dovolenou spadnout z nebe i vy.

Letadla, tedy především ta z Evropské unie nebo do této létající z jiných končin, musí být zásadně v tom nejdokonalejším technickém stavu. Takže by se nemělo nic porouchat, aspoň ne natolik vážně, aby to vedlo k havárii.

pohled do kokpitu

Pokud by se pak přesto něco zásadnějšího porouchalo, traduje se, že by ani to nemělo k havárii vést. Že je snad všechno v letadlech něčím jištěno, vše se dá nějak nahradit a piloti jsou na to trénovaní. Takže by neměl vadit třeba ani nefunkční motor a kdeco další, co lidi na první pohled děsí. Takže by se nemělo nic stát.

Kdyby selhal lidský faktor, tedy pilot, nemělo by to rovněž vést k tragédii. Piloty kontroluje počítač, a ten by ani pak neměl dopustit, aby se letadlu a lidem v něm cokoliv stalo.

Star Alliance

Řízení letového provozu zaměstnává za velké peníze jen ty nejschopnější dispečery, kteří mají navíc i v pracovní době tolik nařízeného oddechu, že by neměli chybovat a zavinit tak kolizi letadel. A kdyby jim snad něco uniklo, měla by je technika varovat. Takže ani tady by neměl být důvod vedoucí k nehodě.

A kdyby vaše letadlo přece jenom nakonec spadlo? Jak byste si měli počínat? Pochopitelně podle toho, jak vám to před odletem ukazují letušky nebo videa na monitorech a jak je to popsáno v manuálu, který tu má každý cestující k dispozici.

A co byste měli dělat, kdyby to navzdory všemu vypadalo špatně a vy byste šli k zemi? Sice to sotva nastane, ale doporučení bych pro vás měl. Ignorujte to a užívejte si i let směrem dolů. A jestli na zemi neskončíte na placku, pak teprve začněte dělat něco, co vám připadne rozumné.