Dárky na dluh? Raději ne!

Každý osmý Čech si půjčuje na vánoční dárky, snad proto, aby vánoce byly hezké za každou cenu. Půjčky jsou řádově do 30 000 korun a splácí se průměrně patnáct měsíců. Ale cožpak si lidé neuvědomují, že hezké vánoce můžou mít i bez dluhů?

Sjednávat si spotřebitelské úvěry, které bankovní společnosti nejčastěji poskytují před vánocemi, není zrovna moc rozumné. Přitom drahý dárek nemusí vždy znamenat dobrý dárek.

Jednou z největších zbytečností jsou právě půjčky na dárky. Především, pokud jde o nákup elektroniky, hraček a různých zážitků. Taková půjčka není vhodnou investicí, jako by byl například nákup pračky, která je nezbytnou součástí pro každou rodinu.

Reklamy ze všech stran
Díky valícím se reklamám se lidé cítí pod tlakem. V nabídce jsou nejen věci, které podle reklamy nezbytně potřebujeme, ale také půjčky, které právě vyřeší nákupy, na které lidé nemají peníze. Tyto reklamy se usadí v podvědomí, a lidé si často půjčují, i když už mají exekuci.

Dluhová past
Lidé často nemusejí zvládnout splácení půjček, a často se tak zadluží i na několik let. Ohroženou skupinou jsou dlužníci, kteří již mají závazky, které nestíhají splácet, přesto si před vánocemi opět půjčí. Dluh na vánoční dárky často bývá spouštěčem řetězce, který může vést do dluhové pasti. Spadnout do ní není nic těžkého.

Kvůli pravidelné splátce se lidé můžou dostat do prodlení s platbou nájemného, energie nebo i telefonu. Tuto situaci často řeší další půjčkou, čímž vlastně roztočí kolo dluhové pasti.

Co dělat, aby se nákup dárků nedostal nad naše finanční možnosti
1. Udělejte si seznam lidí, které chcete obdarovat, a svůj rozpočet na dárky rozdělte mezi ně. Pokud dojdete k závěru, že si nemůžete dovolit tolik utratit, vyberte dárky levnější.

2. S dospělými se domluvte, že si dárky vzájemně kupovat nebudete, a obdarujte pouze děti.

3. Nakupujte dárky předstihem. Nejen že nebudete muset vydat peníze za dárky najednou, ale nakupování před svátky bývá mnohdy dražší.

4. Stvrzenky od dárků nevyhazujte, ale schovejte si je pro případnou výměnu.

Před nakupování vždy myslete na to, že jsou lepší žádné dárky, než zadlužení! Jinak se ze svátků klidu a pohod může stát noční můra.