Klasická anebo nebankoví hypotéka?

Klasická a americká hypotéka jsou dva rozdílné úvěrové produkty, i když je lidé velmi často považují za ten samý produkt. Pojďme si společně vysvětlit základní rozdíly a alespoň částečně se zorientovat na úvěrovém trhu.

Klasická hypotéka na bydlení

Jedná se o účelový úvěr, z toho jasně vyplývá, že je možné jí sjednat jen za určitým účelem. V tomto případě je předmětem pořízení vlastního bydlení a nerozhoduje se přitom, zda jde o výstavbu, rekonstrukci, přestavbu nebo třeba koupi nemovitosti. Banka však chce mít přehled o výdajích spojených s nemovitostí a proto po každém dlužníkovi žádá, aby bylo adekvátním způsobem doloženo, jak bylo s penězi vynaloženo. Dlužník tak musí vše doložit za pomoci účtenek, faktur, kupních smluv atd. Pokud by tento požadavek nebyl splněn, mohla by banka požadovat peníze z úvěru zpět.

Rodinný dům

Hypoteční úvěr na bydlení nabízí jednu z nejvýhodnějších úrokových sazeb na trhu, která se v současnosti pohybuje kolem 3%. Se stále se zvyšující inflací však banka musela přistoupit i k úpravě úrokové sazby úvěrových produktů. Od 1. dubna se tak podmínky výrazně zpřísní. Předpokládá se však, že toto navýšení úrokové sazby nijak neovlivní oblíbenost hypoték.

Společná dohoda

Hypotéka na bydlení si také žádá zástavu nemovitosti. Pokud tuto možnost nemáte, je možné si vzít na výstavbu rodinného domu takovou, kdy banka uvolňuje peníze postupně dle fáze výstavby. Ručit pak budete přímo rozestavěnou nemovitostí, na kterou jste si brali hypotéku.

Americká hypotéka

Americká hypotéka je neúčelový úvěr a peníze tak můžete na rozdíl od klasické hypotéky dle vlastního uvážení. Chcete poznávat svět, studovat v zahraničí nebo si pořídit nové auto? Pak je americká hypotéka jasnou volbou!

Neúčelový úvěr je už ale zpravidla opatřen vyšší úrokovou sazbou, i z tohoto důvodu se nedoporučuje americkou hypotékou financovat vlastní bydlení.