Měření ve strojírenství

Kontrola součástek

U každého výrobku potřebujeme jistou přesnost, aby splňoval účel, pro který jej chceme. Některé rozměry mají obecnou toleranci, takže když se budou lišit o nějakou tu desetinku, tak se vůbec nic nestane. Ovšem je tu lícovací soustava, u které se hraje mnohdy na tisíciny, což je opravdu vysoká přesnost, ale je zapotřebí. Abychom v průběhu výroby i na jejím konci mohli zkontrolovat, jestli vše sedí, tak potřebujeme vhodná měřidla.

mikrometr s krabičkou

Při výrobě je zajišťuje obsluha a ke kontrole bývá zřízeno speciální oddělení. V těch se mnohdy využívá 3D CNC měřícího stroje, protože ten dokáže za krátkou dobu změřit mnoho rozměrů na tisíciny. Navíc dokáže měřit i různé geometrické tolerance jako je rovinnost či kruhovitost. Ovšem stále se využívají i běžná měřidla jako je posuvné měřítko, akorát mnohdy bývá digitální. To má výhodu v tom, že nemusíme nic odčítat, protože se stačí podívat na displej a hned víme, co jsme naměřili.

Sinusové pravítko

Sinusové pravítko I-nastroje.cz je poměrně specifické, ale běžně se používá, abychom snadno zjistili, jaký úhel http://gis.zcu.cz/studium/gen1/html/ch05.html má například kuželová plocha rotační součásti vůči rovině. Skládá se z těla a dvou válečků, přičemž k jeho požívání potřebujeme také měrky Johansonky. Ty se prodávají v sadách, což se nám rozhodně hodí, protože úhel je pokaždé jiný. K zjištění daného úhlu je výhodné mít přu sebe kalkulačku, protože jak už název napovídá, tak budeme měřit přes sinus.

matematika na tabuli

Vzorec je lehký, takže se nemusíte obávat žádných komplikací. Při nákupu musíte počítat s tím, že se jedná o přesné měřidlo, takže ceny se pohybují v řádech tisíců. Když se k němu budeme chovat slušně, tak jej bez problémů můžeme používat spousty let a stále bude jako nové. Rozdělují se podle délky, přičemž výběr záleží na nás. Další možností je koupit si sinusové pravítko s hroty, které se může v některých případech více hodit než to obyčejné.