Vyznejte se ve vínu – Pijete ho ale v kvalitě se nevyznáte? Něco je patrné už na první pohled!

Víno má hodně dlouhou tradici a jeho historie sahá hodně daleko. Dodnes je víno oblíbeným a vyhledávaným nápojem, liší se nejen chutí, barvou ale i kvalitou.

Vyznejte se ve vínu – Pijete ho ale v kvalitě se nevyznáte? Něco je patrné už na první pohled!

První vína se začala vyrábět ještě před naším letopočtem a je tedy jasné, že tento nápoj má skutečně bohatou historii. Víno patří k nejoblíbenějším nápojům a vyrábí se ho neskutečné množství druhů a vznikají nejrůznější odrůdy. Víno vždy patřilo na stůl králům a dodnes je považováno za luxusní nápoj, obvykle má také každé víno svůj příběh a vyrábí se tradičně náročnými původními technikami. Tedy pokud jde o víno opravdu kvalitní. Víno může být podáváno k jídlům, do některých pokrmů se i přidává, sklenka vína patří na stůl snad v každé domácnosti alespoň jednou za čas. Máte také rádi víno? Pak byste se měli vyznat i v tom, jak kvalitní víno vlastně pijete. Ne každé víno je totiž opravdu dobré a kvalitní.

červené víno

Nepijte levné víno

Levné víno je skutečně nekvalitní a u vín se opravdu můžete spolehnout na to, že kvalita stoupá i s jeho cenou. Některé opravdu kvalitní vína mohou mít velkou hodnotu a tyto vína se i archivují. Pokud si chcete dát opravdu dobré víno, je dobré koupit si ho ve vinotéce, kde se dozvíte třeba i něco o původu vína a o jeho výrobě či pěstování vinné révy. Dobře by vám měli poradit i číšníci v restauraci, kteří jsou schopní vám víno vybrat i podle toho, co si dáte na večeři, ale pokud budete kupovat víno v běžném obchodě s potravinami, budete muset jeho kvalitu zkoumat sami. Jak na to?

láhev vína

Čtěte a klidně vybírejte dlouho

Pokud budete hledat víno, které k vám skutečně sedne a jeho chuť si zamilujete, může to trvat nějakou tu dobu, přeci jen do samotné láhve nikdo nevidí, pokud tak víno nemáte možnost ochutnat, budete se muset smířit s tím, že úplně nebudete vědět, co si domů nesete. Můžete ale zjistit kvalitu vína i jinak. A to čtením etikety. Luxusní vína totiž mají svůj příběh a ten je vepsán do etikety. Pokud se pozorně podíváte, u kvalitních vín najdete dostatek informací o tom, jaké víno kupujete a odkud pochází. Pokud jsou informace nedostatečné a strohé, poznáte tak, že víno není příliš kvalitní, nemá se v podstatě co o něm na etiketu napsat. Takové víno pak můžete akorát tak svařit. Na etiketách hledejte i poznámku o tom, zda jde o víno s přívlastkem, tato informace také značí, že držíte v ruce správnou láhev. Takové víno by vás rozhodně nemělo zklamat.

Dobré víno, ať už bílé nebo červené je dokonce považováno za lék. Tak si určitě skleničku vína jednou za čas neváhejte dopřát.