Děti a zpěv

Děti mají zpěv moc rády. Už ta nejmenší miminka uklidňuje a uspává. „Živé“ zpívání od rodičů jim udělá větší radost než hrací kolotoč zavěšený nad postýlkou. Když povyrostou, učí se při zpěvu nová slova a je jich významy. A také je při společném zpívání můžeme pomalu seznamovat s hudebními nástroji. Doprovázet je sami, ale také je aktivně zapojit. Co taková pěkná dětská kytara, dětská harmonika nebo piano? Může z toho pak být krásný celoživotní koníček nebo i úspěšná kariéra hudebníka profesionála!
usínající miminko
Co dětem zpívat?
Nejraději děti poslouchají a zpívají písničky, které jsou rytmické a jejichž refrén se donekonečna opakuje. Dospělí už „melou z posledního“ a mrňousové chtějí přídavek. Na výběr je toho opravdu hodně. Hity staré, nové i nejnovější. Stačí zjistit, co mají právě naše děti nejraději. Klasické jsou zlidovělé písničky jako například „Pec nám spadla“, „Skákal pes“, „Kolo kolo mlýnský“ a mnoho jiných, které už vlastně nemají autora a jsou takovým hezkým dědictvím po našich předcích. Z těch novějších jsou hodně oblíbené písničky z večerníčků, pohádek i jiných dětských pořadů. Se zpíváním nám samozřejmě pomůže také technika v podobě kvalitních nahrávek. Pak se nějaký ten náš falešný tón opravdu snadno zamaskuje!
hudební nástroje pro děti
Proč dětem zpívat?
Miminkům tichou písničkou (ukolébavkou) pomáháme klidně usínat. Je to ověřeno mnoha generacemi! Maminky novorozenců mají dle odborníků zakódováno, že na svá miminka mluví melodicky, tak jako by zpívaly. Zpěv mrňousky zkrátka uklidňuje mnohem více, než když jim jen povídáme. Pro větší děti je zpívání též možností, jak poznávat různé emoce. Písničky nejsou samozřejmě jen veselé, ale i smutné. Jako je to v životě. Někdy veselo, jindy smutno. Zpívat s dětmi, to přináší hodně radosti i nám dospělým. Vzpomeneme si jistě na krásné chvíle, které jsme jako malí prožívali při zpěvu a hudbě se svými rodiči a prarodiči. A to nás zahřeje u srdce!