Proč zrovna pergolu?

Pořídit si na zahradu nějakou formu zastřešení rozhodně není špatný nápad. Pokud rádi v létě nebo v jarních měsících grilujete venku, určitě vám ochrana před dotěrnými slunečními paprsky i deštěm přijde mnohdy vhod. Ovšem co vybrat? Pokud vám nejde vyloženě o to ušetřit každou korunu, měli byste vypustit z hlavy levná řešení typu nůžkový stan nebo snad velký slunečník. To opravdu nejsou varianty, se kterými byste byli dlouhodobě spokojeni. Chcete-li něco kvalitní, a to, jak co se týče zpracování, tak i design, jednoznačně by pro vás měla být favoritkou pergola, tradiční zahradní stavba, která se do tohoto prostředí dokonale hodí.
Zarostlá pergola
Výhodou pergol je, že je můžete koupit v mnoha designových i velikostních variantách. Díky širokému výběru si můžete pořídit takové zastřešení, které do vaší zahrady bude dokonale pasovat. Někdo dává přednost moderní architektuře, další mají raději rustikální styl. K tomu se váže i materiál, že kterého se pergoly vyrábějí. Je to nejen dřevo, ale také kupříkladu hliník. Obě surovina mají své příznivce, takže záleží pouze na vašich preferencích. Jen byste měli vědět, že dřevo, jakožto přírodní materiál, může s postupem času deformovat, takže je nutné ho alespoň dvakrát ročně důkladně ošetřit ochrannými nátěry, jinak se může začít odlupovat, respektive kroutit.
Pergola u domu
Cena pergol se liší dle toho, jak velkou konstrukci chcete a také jak kvalitní má být. Některé nepříliš dobré typy můžete mít dokonce za pár tisícovek, ale na kvalitě byste rozhodně šetřit neměli.  Přeci jen, nejedná se o nějakou plachtu, která by měla sloužit pouze jedno léto, ale o stavbu, co by měla vydržet minimálně deset patnáct let, v případě kovových pergol i mnohem déle. Ovšem ani kvalitní pergoly nejsou příliš drahé. Vzhledem k tomu, že se jedná ve většině případů o prefabrikáty, můžete si je pořídit za příjemnou cenu, která často nemusí přesáhnout částku dvaceti tisíc korun.