I strojově čištěný koberec vyžaduje pravidelnou péči

Koberce je vhodné čas od času nechat vyčistit strojem, ten jednotlivá vlákna obalí čisticím roztokem a následně je i s nečistotou odsaje do sběrné nádoby. V tomto směru je revoluční technologií systém Rotovac, jde o patentovaný způsob očisty, kdy se využívá funkce speciální rotační hlavice a podtlakového odsávání.

kotě na koberci

O koberce však můžeme pečovat i sami v průběhu roku, zvláště tam, kde se v domácnosti pohybují zvířata a malé děti.

Jak se o koberec starat v průběhu roku v domácnosti se zvířaty a malými dětmi

Chlupy domácích mazlíčků – velmi jemné chloupky některých psích plemen, koček, morčat, fretek a králíků mají takovou přilnavost, s níž si neporadí ani nejvýkonnější „suchý“ vysavač. Ten odsaje jen část z povrchu tkaniny a zbytek vytvoří již po velmi krátké době šedou vrstvu, která nejen degraduje původní zabarvení koberce, ale je živnou půdou pro mnohé mikroorganismy. S tím si lze poradit poměrně snadno, chlupy setřete navlhčeným hadříkem nebo kuchyňskou houbičkou. Ale čas od času je vhodné podrobit plochu strojnímu čištění koberců Praha wismont-cisteni.cz vzhledem k tomu, že i po důkladném ručním zásahu některé chloupky ulpí mezi kobercovými vlákny, spolu s nimi i mastný prach a tyto částečky se pak zašlapou do spodních vrstev tkaniny.

peříčko na koberci

Špína z bot – malé neposedné děti někdy neuhlídáte, chovají se spontánně, a když je něco zaujme, mohou se klidně projít v botách po koberci, když chvíli předtím ťapkali venku za deštivého počasí. To samé mohou udělat psi po vyvenčení, kdy jim sotva stačíte vyčistit tlapky od bláta. S touto nečistotou si poradí běžná kuchyňská sůl. Většinou stačí jí bláto pokrýt, někdy je nutné ji alespoň navlhčit vodou z postřikovače na rosení rostlin. Po dvaceti minutách by měla sůl se špínou reagovat a vytvořit krystaly, které pak snadno vysajete vysavačem. A pokud se vám nedopatřením malé štěně nebo batole na koberec vyčůrá, zkuste roztok octa s jedlou sodou a místo pak vysušte toaletním papírem. Tento trik je poměrně spolehlivý, ovšem jde pouze o lokální a dočasné řešení, nežli se provede hloubkové strojní čištění.