Jak je to s penězi

Na světě je spousta států. A každý stát má třeba i svoje peníze. Pokud nemá společné peníze s jiným státem nebo jinými státy. Všichni víme, že je to tak. A taky víme, proč to tak je. Jednoduše je všude nějaká ekonomika, a ta funguje jenom proto, že se v ní mění zboží za zboží. Někdo nabízí to a jiný zase to, a každý musí to svoje prodat, aby si mohl něco jiného koupit. A protože by se nenašli dva, kdo by si navzájem svoje výrobky pořád měnili, musí tu být peníze, za které se to dá měnit daleko jednodušeji.

Ale s penězi je problém. Každý je chce, ale spousta lidí jich nemá dost. Někdo nabízí to, co dokáže nabízet, ale není o to dost velký zájem nebo o to není vůbec žádný zájem. A pak si ten člověk nic nevydělá. A nemůže ani utrácet.

zazipovaná eura

Ale vydělávat se musí. A když peníze chybí, musí se člověk snažit ještě a ještě víc, aby je dostal ve větší míře. Aby mu stačily. Protože když peníze nestačí, je z člověka třeba i žebrák. I když jsou třeba nedaleko od něj jiní lidi, kteří mají dost. Ale nerozdělí se. Protože kdyby se rozdělili, taky by měli málo.

A tak je to s penězi těžké. Hodně těžké. Dobře se mají ti, kdo dokážou nabízet něco atraktivního, ale taky syčáci, kteří se neštítí třeba ničeho a jdou, jak se říká, přes mrtvoly.

sloupečky mincí

Určitě by to chtělo, aby bylo líp. Aby pracující měli víc a zločinci končili za mřížemi a ne někde v luxusních palácích. Ale nevypadá to, že by to někdy tak bylo. Protože kdo má ostré lokty, vždycky se prosadí, a kdo má silný žaludek, dostane to, co chce. A ostatní lidé zatím ostrouhají.

Tak už to s penězi je. Smůla, ale co s tím naděláme? Sami o sobě nic. Na to je každý normální člověk malým pánem. Ale kdyby se naši lidi spojili, snad by se podařilo zajistit, aby měli peníze ti, kdo si je zaslouží za svoji práci. Protože ti, kdo pracují, nabízejí něco, co se dá za peníze koupit. A bez nich by nebyly peníze k ničemu.