Proč zvířata dělají některé věci?

Od zvířat bychom se toho mohli hodně učit, tedy alespoň od některých. Považovat zvířata za méněcenné, jen proto, že se jim zatím nepodařilo najít způsob jak zdevastovat planetu, proměnit vše na peníze, a lhát, je zkrátka hloupé. Zvířata totiž sice obvykle jednají pudově, ale to ještě neznamená, že nemají nějakou inteligenci, nebo city. Například tučňáci, nebo labutě, si hledají partnera na celý život, a po jeho smrti se usouží na zlomené srdce. Sloni si pak pamatují i lidi, či zvířata, které potkali jen jednou, ale měli pro ně nějaký význam. Zvířata jsou pouze jiným druhem, ale nejspíš jim nikdy nebudeme plně rozumět. Některé věci však pochopit lze, pokud se pokusíme. Které?

močící pes

Proč dobře krmená kočka loví myši?

Ačkoliv krmíte kočku drahými granulemi, a nezapomenete ani na pamlsek, může se stát, že stejně nepřestane lovit myši. Dřív si lidé pořizovali kočky primárně z tohoto důvodu, a i dnes se takoví lidé najdou. Některé kočky se s lovem neobtěžují, jiné vám své oběti přinesou klidně i na rohožku. Proč to dělají? Důležitým faktem je, že jsou to lovci, a lovit mají v povaze. Je to jejich základní pud, který je jim vrozený. Pokud vám však kočka nosí myši až před práh, a vždy čeká, než si úlovku všimnete, má to i svůj význam. Bohužel to není poděkování za vaši péči, jako spíš chlubení se. Kočky jsou hrdí tvorové, a tím že vám svůj úlovek přinesou, jako by říkaly, že můžete být rádi, jak výkonná kočka vás vlastní. Ano, kočka vlastní vás, ne vy ji. Na to si zvykněte.

kočka a myš

Močení do věcí…

Pach zvířecí moči je většinou velmi nepříjemný, obzvlášť, pokud se vám zvíře vymočí do oblíbených bot, polstrovaného křesla, či do postele. Proč to dělají? Co se psa týče, ten si značkuje své teritorium, tedy i svého pána. Jiní psi tak hravě poznají, že je páníček už zabrán. Kočky pro to však mají jiný důvod, a sice, že se zlobí. Ano, dělají to naschvál, protože se jim něco nelíbí. 

Žerou placentu svých mláďat…

Někteří savci po porodu žerou placentu svých mláďat. To dělají i některé lidské samičky, avšak z naprosto jiného důvodu. U zvířat se tak děje proto, že mají potřebu zamést stopy, které by mohly přilákat jiné dravce.