Lidl nabízí švýcarským zákazníkům lokálně pěstované konopí

Český spotřebitel se pravděpodobně zatím nedostal ke vzorku nejnovějšího sortimentu nabízeného řetězcem supermarketů Lidl, tedy lokálně vypěstovaného konopí. Ve švýcarských pobočkách jsou coby alternativa ke klasickému tabáku, určeného k balení cigaret, nabízeny i další dva produkty, pocházející z konopných květů. Jedna krabička o hmotnosti 1,5 g, jejíž obsah pochází z rostlin pěstovaných v uzavřených pěstírnách, vyjde na 17,99 švýcarských franků, tedy v přepočtu přibližně na 385 korun. Krabička o hmotnosti 3 g pak stojí 19,99 švýcarských franků. Její obsah je však již vyroben z konopí pěstovaného ve sklenících. Krabičky jsou k dostání u pokladny hned vedle cigaret a doutníků. Cena jedné cigarety z konopí je dvakrát vyšší než v případě klasických balených cigaret obsahujících tabák.
rostlina konopí
Švýcarsko v roce 2011 upravilo své zákony tak, aby povolilo lidem starším 18 let nakupovat a užívat konopí obsahující nejvýše 1 % tetrahydrokanabinolu (THC), což je hlavní psychoaktivní složka rostliny. Příslušné výrobky společnosti Lidl jsou navrženy tak, aby poskytovaly relaxační, protizánětlivé, avšak nikoli omamné účinky. Německý řetězec supermarketů uvedl, že jeho dodavatel, The Botanicals se sídlem v Thurgau v severovýchodním Švýcarsku, pěstuje rostliny konopí v uzavřených pěstírnách a v poloautomatizovaných sklenících. Výrobce se dle prohlášení spoléhá na udržitelné zemědělství a v rámci pěstování se zcela straní používání chemických, syntetických nebo geneticky modifikovaných látek. Lidl dále uvádí, že produkt má vysoký obsah kanabidiolu (CBD), což je složka rostlin konopí. Legálně pěstovatelné odrůdy obsahují jen velmi malé množství THC a naopak vysoký podíl CBD.
list marihuany
Švýcarské změny zákona z roku 2011, která byla určena k tomu, aby umožnila dostupnost léčebného konopí, začaly komerční subjekty využívat teprve v nedávné době. Švýcarská celní agentura, která inkasuje daně z prodeje konopných výrobků, zaznamenala v loňském roce nárůst registrovaných prodejců na více než 140, ve srovnání s malým počtem z roku 2015. V roce 2017 bylo vybráno v přepočtu přibližně 522 milionů korun na daních z prodejů ve výši 2,1 miliardy korun.