Kdy je nejlepší čas pořídit si děti?

Ještě třicet let zpátky se okolí významně dívalo na ženu, která ve svých 25 letech stala teprve poprvé matkou. Bylo to téměř raritou, většina žen si dala na čas a v tomto věku měla děti dokonce už odrostlejší.
smějící se miminko
Doba se mění a vše je jinak. Setkáváme se dnes často s opakem, jak rychle se vše Změnilo? Ženy, které se dříve ve věku čtyřiceti let stávali již babičky, teprve začínají uvažovat o tom, že by mohla být vhodná doba na to si pořídit své vlastní děti. Proč tomu tak je? A kdy je nejideálnější doba?

těhotná žena bříško a vedle muž


·         Proč máme děti čím dál později?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Faktorů je totiž hned několik.

Kariéra – tento důvod je jeden z těch nejčastěji uváděných. Žijeme v době, kdy žena nechce stát jen za plotnou a mnohdy zastává v práci vysokou pozici, které se nechce vzdát kvůli rodině. Řešením je i to, že by zůstal s dítětem doma otec, což samozřejmě se děje, ale tento trend u nás stále není moc propagován a stereotyp ženy v domácnosti stále úspěšně funguje.

Panika – Pořád máte pocit, že nemáte dost našetřeno a dítěti byste nemohli dát, co si zaslouží. Tady je zaručená rada. Nikdy nebude mít pocit, že máte dostatečné finance ani zázemí.

Vhodný partner– tohle je ten faktor, který opravdu jen těžko ovlivníme. Ať jde o ženu nebo muže, hledání toho pravého nebo té pravé je někdy nekonečné. Založení rodiny by samozřejmě mělo proběhnout s někým, komu absolutně důvěřujeme a jsme si jisti, že nám bude oporou. Naštěstí v dnešní době není ostudou, že žena po třicítce není vdaná.

Cestování užívání – Někdo by to mohl nazvat sobeckostí, ale některé páry si jednoduše uvědomují to, že nejsou připraveni se vzdát všeho svobodného a neohlédnout se na dalšího malého človíčka, který by jim mohl při jejich radovánkách tak nějak překážet. Řeknete, jsou to sobci, no ale možná je lepší, když si dítě nepořídí, dokud nebudou připraveni, místo toho, aby jej pak zanedbávali nebo obviňovali z toho, že jejich nestojí za nic. Část těchto párů si později uvědomí, že potomek by jejich vztahu svědčil. Často však ve vyšším věku, kdy je početí o dost složitější.


·         Kdy je ideální čas?

Z hlediska nejvhodnějšího reprodukčního věku u ženy se jedná o věk mezi 20 a 25. U mužů to není tak složité, avšak po 40 roce života se velmi snižuje kvalita spermatu. Každopádně každý gynekolog ženě doporučí tento věk ze zdravotního hlediska. Doba je však složitá. Pokud chce žena něco dokázat, stačí udat příklad, vystudovat vysokou školu a mít alespoň dva roky praxe, tak to nemá šanci do požadovaného věku stihnout. Není to absolutně jednoduché, ale bohužel si člověk musí umět správně vybrat. Nevěste hlavu, nebudete ta špatná, když budete mít děti dřív nebo později. Bohužel, ale kariéru, školu nebo rodinu budete muset ve svém drahocenném čase o něco posunout, vše najednou úplně nepůjde.